Статьи и обзоры nachodki.ru

З новим роком, з новими цiнами!

В останні роки опалювальний сезон українцям обходився у таку ціну, що спроба порівняти його з випробуванням на виживання в екстремальних умовах не буде перебільшенням: тарифи на газ росли, значно випереджаючи ріст зарплат, субсидії отримували не всі, хто їх потребував, та й тим, хто отримував, щороку зменшували норму споживання газу, яка визначала розмір субсидії, тож витрати на опалення залишалися суттєвими.   

У 2019 році, починаючи з літа, ціни на газ дещо впали. У серпні, наприклад, вартість газу для побутових споживачів складала 4653,544 за 1000 кубів без ПДВ і транспортних витрат. Треба сказати, що зумовлено це було не якимись особливими потугами з метою полегшити життя споживачам, а зниженням ціни на газ на світовому ринку.

Вже тоді звучали запевнення від «Нафтогазу», що блакитне паливо для опалювального сезону закуплено в достатніх обсягах і закачано у сховища, тож, певно, падіння цін не було таким радісним для компанії, як для споживачів. Перспективи того, що падіння цін продовжиться, змусили «Нафтогаз» запропонувати споживачам у вересні закупити газ на увесь сезон за вересневою ціною, мотивуючи пропозицію виключно турботою про населення, аби раптом, коли ринкова ціна зросте, не платили українці, не дай Боже, «Нафтогазу» за уже закуплений на момент пропозиції газ більше, ніж заплатила сама компанія. Проте населення, не те щоби не вірячи у щирість очільників «Нафтогазу», особливої активності у закупці енергоносія на півроку наперед не проявляло. Тоді, уже спільно з Кабміном, було знайдено ще один спосіб «захисту від коливання ринкової ціни»: Кабмін увів так звану «страхову ціну», тобто фіксацію ціни на певному рівні. 

Страхова ціна «Нафтогазу» становить 6 961 грн. за тисячу кубометрів з ПДВ. Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування. В цілому вартість газу становитиме близько 8 тис. грн. за тисячу кубометрів. А це трохи менше того, що було у минулому сезоні (8, 55 грн. за куб). У Кабміні кажуть, що на 7% менше…

Не можна сказати, що «захищали» примусом: ні, просто сказали, що ринкові ціни – вони коливаються, а якщо договір на транзит газу з Росією не підпишуть, то коливатимуться вони у бік збільшення, та ще й можливі результати коливань називали  аж до 15 гривень за куб. Але якщо хто не хоче «страхової» ціни, то хай заяву пише до 20 грудня. Та хто ж на таке зважиться після таких прогнозів! Словом, вибір був такий собі – що не вибереш – можеш програти.

А тим часом договір про транзит з РФ підписали. 20 грудня представники Єврокомісії, України та РФ досягли остаточної домовленості з принципових позицій щодо транзиту російського газу через територію України для європейських споживачів, а 30 грудня НАК «Нафтогаз» та «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу на п’ять років.

Голова Мінекоенерго Олексій Оржель, правда, попереджав (та хто ж його чув), що «споживачі зі страховою ціною не виграють, бо на ринку буде менша ціна, якщо угоду про транзит підпишуть, за його словами, після підписання угоди про транзит газ може стати чи не найдешевшим за всю історію перемовин.

Найдешевшим! Газ! За всі роки перемовин! Але не для українського споживача – його героїчно «захистили» від низьких цін.

У «Нафтогазі», до речі, теж були порахували, що коли транзит продовжиться, програма з гарантованою ціною – ойойой! – може завдати споживачам збитків! Рахували, але все ж страхували. А тепер все – відмовитися від «страхової» ціни у випадку падіння цін на ринку не можна буде, але є позитивна новина»: Прем’єр-міністр Олексій Гончарук сказав, що після закінчення опалювального сезону уряд відмовиться від страхової ціни… Радійте – літні витрати обійдуться дешевше, ніж могли б. і хоч це така собі компенсація  за можливі зимові перплати, але, як кажуть, де наше не пропадало. Пропадало воно, на жаль, завжди, бо, вибираючи між наперстками, у виграші залишитися неможливо.

Back to Top