Дискримiнацiя за вiком

Наскільки узгоджуються в Україні  збільшення пенсійного віку і можливість людини влаштуватися на роботу у віці 50+?

Чи то орієнтуючись на Європу, чи то просто виходячи з умов дефіциту Пенсійного фонду, в Україні «удосконалили» пенсійне законодавство, збільшивши вік виходу на пенсію, зокрема для жінок – з 50-ти до 60-ти років, та обсяг необхідного для цього стажу. З 1 січня 2018 року в Україні відбувається поступове збільшення пенсійного стажу. Українці, згідно із законом “Про загальнообов’язкове державне страхування” можуть піти на заслужений відпочинок та отримувати пенсію після досягнення 60-ти років та за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року – не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року – не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року – не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року – не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року – не менше 35 років.

 Якщо ж пенсійний вік наступив, а страхового стажу (період роботи, в який здійснювалася сплата податків, зокрема ЄСВ) недостатньо, людина мусить продовжувати працювати до його набуття. Все це добре, окрім одного: де набувати цей стаж людині передпенсійного віку, яка, наприклад, залишилася без роботи через скорочення штату, ліквідацію підприємства чи з інших, не пов’язаних з її працездатністю і фаховістю причин, якщо у нас серед критеріїв оцінки установ, компаній, підприємств має місце показник середнього віку співробітника? Люди за 50 псують цей показник, і саме через це чимало з них позбавлені можливості працевлаштуватися відповідно до професійних можливостей. Існує також упередження і щодо самих цих можливостей. Що, мовляв, може людина передпенсійного віку? Тож, якщо й беруть на роботу, то здебільшого на некваліфіковану, а відповідно – низькооплачувану.

Чи справді гірше працює людина з віком? Очевидно, що законодавці так не думають. Інакше б не підіймали пенсійний поріг, та й серед них самих чимало не лише передпенсійного, але й пенсійного віку. А от роботодавці іншої думки. А що ж про це говорять дослідженя вчених? Одне з великих досліджень динаміки когнітивних здібностей опублікували у 2015 році співробітники Массачусетського технологічного інституту. Воно свідчить, що для різних здібностей є свої вікові піки. Наприклад, швидкість обробки інформації зростає до 19 років, а потім починає знижуватися. Короткочасна пам’ять погіршується після 35. А ось вміння оцінювати емоційний стан інших людей досягає максимуму в 40-50 років. Словниковий запас людини зростає до 70-річного віку, при умові, якщо людина веде інтелектуально насичене життя. При цьому вчені заявляють, що людина не може бути одночасно найкращою в усьому. ”В будь-якому віці ви стаєте в чомусь кращим, а в чомусь гіршим. 

Не існує жодного віку, в якому ви досягаєте абсолютного “піку” в більшості галузей, і тим паче – в усіх, – зазначає один з авторів дослідження Джошуа Хартсхорн. Виявлено, що найвищий інтелектуальний розвиток мозку настає у віковому проміжку 40-50 років. Інакше кажучи, ми дійсно з віком стаємо мудрішими. Професор Філіп Джест з Каліфорнійського університету пояснює, що мозок людини похилого віку менш залежний від дофаміну (гормону радості) та менш імпульсивний. “Люди похилого віку менш схильні бездумно реагувати на негативні емоції... Це те, що ми називаємо мудрістю”, – вважає він.

Мозок людини літнього віку не поступається в точності роботи молодому. Науковець Роджер Реткліфф зауважує: “Багато людей вважають, що уповільнення роботи мозку людини похилого віку цілком природне явище, однак ми виявили, що це не зовсім правда". За його словами, люди у віці від 50 і старші можуть давати точні результати роботи, однак не так швидко, як молоді. Більш низька швидкість пояснюється тим, що у похилому віці нервова система довше “перевіряє ще раз” власне рішення.

Група науковців з Іспанії дослідила, що мозок здатний вирощувати нові клітини протягом всього життя. Цей процес сповільнується до настання 100-річного віку або у випадку хвороби Альцгеймера.

Треба сказати, що в тій же Європі, на яку ми без кінця орієнтуємося, дискримінації за віком немає, в США, до речі, також. 

Законом “Про рекламу” в Україні  забороняється в оголошеннях про вакансії зазначати обмеження стосовно віку кандидатів, однак на практиці це не означає, що  вас приймуть на роботу, незважаючи на вік. Колись запитала у підприємця, який хотів розмістити оголошення про найм у нашій газеті. Його підприємство потребувало електрозварювальника віком від 20 до 45-ти років. Я запитала у нього, чим             20-річний електрозварювальник кращий за, наприклад, 48-річного, який уже ж, напевно, має великий досвід роботи, відповідні навики? Якоїсь обґрунтованої відповіді я не отримала, проте вимог своїх до віку працівника роботодавець не змінив.

Літні люди становлять близько 25% від усього населення нашої країни, а рівень старіння в Україні є одним з найвищих у Європі! За даними Державної служби зайнятості, за 9 місяців 2019 року лише 68,1% населення у віці 50-59 років мали роботу.

А тепер про ту ж Європу: кілька років тому у Римі зустріла землячку. Розговорилися. «Я, – каже вона, – 18 років тут працюю доглядальницею. Вже заробила італійську пенсію»… І я собі думаю: коли я досягну 60-річного віку, відповідно до сьогоднішнього законодавства, для отримання пенсії мені необхідно буде 34 роки страхового стажу, для мінімалки. Може, треба було в Італію?...